суббота, 16 марта 2019 г.

გაკვეთილის გეგმები



სკოლა :         აბაშის მუნიციპალიტეტის სეფიეთის საჯარო სკოლა
კლასი:             მესამე
მოსწავლეთა რაოდენობა:   7
მასწავლებელი:     ანნა მაჩიტაძე
საგანი:            მე და საზოგადოება
თემა :               უსაფრთხოება
გაკვეთილის თემა:       „ მეწყერი“
გაკვეთილის მიზანი:           მოსწავლემ შეძლოს ჩაატაროს მარტივი ცდები და  მათ საფუძველზე დააკვირდეს და აღწეროს გარემოში ბუნებრივი მოვლენებით გამოწვეული ცვლილებები.
მისაღწევი შდეგები:         საზ. მეც.დაწყ.(1) 15  მოსწავლემ შეძლო  მარტივი ცდის ჩატარება და  მათ საფუძველძე დააკვირდა  და აღწერა გარემოში ბუნებრივი მოვლენებით  გამოწვეული  ცვლილებები.



აქტივობის აღერა

მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა

რესურსსი

დრო
   აქტივობა 1.
    მოსწავლეებს ვეუბნებით,  რომ დედამიწაზე  მუდმივად ხდება სხვადასხვა ბუნებრივი მოვლენა : იშლება მთები, ჩნდება ხევები და ხრამები. დედამიწის ზედაპირი იცვლება ქარის წყლის მყინვარის მოქმედებით, ასევე მიწისძვრისა და ვულკანური ამოფრქვევის შედეგად.  დავუსვათ მოსწავლეებს კითხვები:

 სად ხდება ყველაზე მეტად მეწყერები და ზვავები?

რა უწყობს ხელს მათ წარმოქმნას?

რა საშუალებები არსებობს მათი თავიდან ასაცილებლად?

რა როლს ასრულრბს ტყე?

კითხვებზე პასუხის გაცემის შემდე ვეუბნებით,  რომ მთის ფერდობზე მცენარეებს არა მარტო  მეწყერისა და ზვავის საწინააღმდეგო დანიშნულება აქვს, არამედ ისინი ნიადაგსაც იცავენ გადარეცხვისაგან.   ამასი კი თავად დარწმუნებიან პრაქტიკული სამუშაოს შმდეგ.


აქტივობა 2.
ვეუბნებით მოსწავლეებს , რომ ამ პრაქტიკული სამუშაოს შესრულებისას ისინი დაინახავენ თვალნათლივ თუ როგორ წარმოიქმნება მეწყერი.
ვთხოვთ მოსწავლეებს იმუშაინ მასწავლებლის ინსტრუტაჟის შესაბამისად.
  ვთხობოთ მოსწავლეებს, ფიცარზე დაყარონ მიწა და ფიცარი ერთი ბოლოთი მაღლა ასწიონ (დაახლოებით 10 სმ). შშემდეგ მიჭას დაახან  ერთი ჭიქა წყალი და დააკვირდნენ, რა მოუვა მიწას.
შშემდეგ ფიცარი კიდევ 10 მ ასწიონ დამიწას კიდევ ერთი ჭიქა წყალი დაასხან. ასეთი პროცედურა გაიმეორონ ოღხჯერ და შედეგები შეიტანონ ცხრილში.


ფიცრის
სიმაღლე
წყლის
როდენობა
დაკვირვების შედეგები
1
2
3
4





ცდის ჩატარებისა და ცხრილის შევსების შემდეგ გამოიტანონ დაკვნა:  ა) რა შემთხვევაში უფრო სწრაფად ჩამოიშალა მიწა ფიცარზე?  (რაც უფრო ფიცარი აწეულია.)
ბ) რა უწყობს მეწყრის წარმოქმნას ხელს (მთის ფერდობების დახრილობა დ წყალია, კოკისპირული წვიმები.


აქტივობა 3.
კლასი გავყოთ ორ ჟგუფად. ვტხოვოთ ორივე ჯგუფმა იმოქმედოს მასწავლებლის ინსტრუქტაჭის შესაბამისად.

1.ორ პლასტმასის თასს ერთსა და იმავე მხრიდან გაუკეთონ ნახვრეთი ან ჭრილი.

2. თაების ფსკერზე ისე დააფინონ პოლიეთილენის პარკი, რომ ჭურჭლის ფორმა მიიღოს.

3.ჩაყარონ ჭურჭელში მიწა. ერთ ჭურჭელში მიწაზე მიმოფანტონ ხორბლის მარცვლები.

4. ორივე ჭურჭელი მოთავსონ მცირედი დაქანებით და ნახვრეტის ქვეშ ქილები დავუწყოთ , მოვრწყოთ და დავტოვოთ შემდეგ გაკვეთილებძე დკვირვებისთვის.


აქტივობა 4.
   ვეკითხებით მოსწავლეებს:
1.იყო თუ არა გაკვეთილი საინტერესო.?

2.დაამახსოვრდათ?

3.რა იყო ყველაზე საინტერესო?

4.რას ემსახურებოდა პრაქტიკული სამუშაო?

5.ხომ არ აქვთ კითხვები საკითხის გარშემო?









მინი ლექცია































პრაქტიკული სამუშაო





































პრაქტიკული ამუშაო
















კითხვა პასუხი





მუშაობა მთელ კლასსთან






























კლასთან მუშაობა





































ჯგუფებში




მასწავლებლის მიერ
წინასწარ მომზადებული ჩანაწერები




























ფიცარი 30/50

მიწა
წყალი
საყრდენები
თასი
































პლასტმასის თასი 2ცალი.
მიწა
წყალი
ქილა2ცალი
ხორბალი
პოლიეთილენის პარკი.












10წთ































20წთ





































10წთ



















5წთ









          გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ანნა მაჩიტაძე
საგანი:   მე და საზოგადოება
სწავლების საფეხური--დაწყებითი  III კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა  12
გაკვეთლის თემა:  გარემო, რომელშიც ვცხოვრობ
        „რატომ გვჭირდება სხვადასხვა პროფესიის ადამიანების ყოფნა ჩვენს ირგვლივ?
გაკვეთილის მიზანი: სხვადასხვა პროფესიისა და საქმიანობის მნიშვნელობისა და საჭიროების გაცნობიერება.
N
აქტივობა
 აქტივობის
მიზანი

გამოყენებული
      მეთოდები
კლასის ორგანიზება
სააწავლო
რესურსები
დრო
1
წინარე ცოდნის გააქტიურება,

აქტივობის მიზანია გაიხსენონ და კიდევ კარგად გაიაზრონ ის გარემო რომელშიც ჩვენ ვცხოვრობთ

ტესტები
პასუხებით


დიახ-არა


ინდივიდუალური
ტესტები

10
2
მაპროვოცირებე
 დავალება

სურათზე

გამოიცნონ
თუ რა პრო-
ფესიის ადამიანები
არიან
დახატული



ინდივიდუალური
პლაკატები


5
3
მინი-ლექცია
პროფესიის შესახებ
პროფესიისა და საქმიანობის
მნიშვნელობების
გათვითცნობიერება
საუბარი
მთელი
კლასი

5
4
ჩამოწერონ
თუ რა პროფესიის
ადამინები
ცხოვრობენ მათ
მეზობლად -
გააკეთონ
პრეზენტაცია
 
სოფელში მცხოვრები ადამიანების
პროფესიების გათვითცნობიერება

მუშაობა
ჯგუფებში
თაბახის ფურცლები,
პასტები
15
5
წუთშესვენება
განტვირთვა

მხიარული
ვარჯიშები
კლასთან ერთად


6
ყველაზე მეტად რომელი პროფესია მოსწონთ ამ
ეტაპზე რა პროფესიას აირჩევენ

პროფესიის
არჩევის საფუძველის
ჩაყრა

დისკუსია

5
7
შეფასება
შუნიშნის ბარათებით და
 განმავითარებე
ლი კომენტარებით




3
8
საშინაო დავალება:
ოჯახის წევრების
პროფესიების
შესახებ ინფორ
მაციის შეგროვება

შესწავლილი
მასალის უკეთ გაც
ნობიერებისთვის




2
   
                    შეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
მაღალი
საშუალო
დაბალი
ხალი მასალის
გაგაება,გააზრება
დამახსოვრება
მასალას
წარმატებით გაართვა თავი
საჭიროებს დამატებით დამოუკიდებელ მუშაობას
უჭირს ახალი
მასალის,გაგაება,
დამახსოვრება

 შეფასება შუქნიშნის ბარათებით
მწვანე
ყვითელი
წითელი
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები და მიზნის შესაბამისობა
ესგ-თან:
           მოსწავლე აცნობიერებს  სხვადასხვა პროფესიების და საქმიანობების მნიშვნელობებს და საჭიროებებს
































































































































































































































































































სკოლა : აბაშის მუნიციპალიტეტის სეფიეთის საჯარო სკოლა
მასწავლებელი : ანნა მაჩიტაძე
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი. მესამე.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 6
საგანი: მათემატიკა
თემა: შევადგინოთ ფიგურები
მიზანი: ბრტყელი ფიგურების დასახელების,შედარება-დაჯგუფების ჩვევების გამომუშავება. ფიგურების გროვიდან შერჩეული ფიგურებით ახალი ფიგურის შექმნის, ფიგურის დანაწევრების (დაყოფით) მითითებული ფიგურის შედგენის უნარების განვითარება.
გრაფიკული გამოსახულებებისა და მოდელების შექმნა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლეს შეუძლია
.გეომეტრიული ფიგურის სიტყვიერი აღწერილობის მიხედვით ქმნის ამ ფიგურის გრაფიკულ გამოსახულებას.
.ირჩევს ბრტყელი გეომეტრიული ფიგურების მოდელებს გროვიდან და ქმნის მითითებულ კონფიგურაციას/ფიგურას.
.ანაწევრებსბრტყელი გეომეტრიული ფიგურის გრაფიკულ გამოსახულებას ანმოდულის მითითებულ ფიგურის/ ფიგურების მისაღებად.
წინარე ცოდნა: სამკუთხედის, ოთხკუთხედის, მარტკუთხედის კვადრტის ამოცნობის, გამოსახვის,  დახასიათებების ჩვევები.
სასწავლო რესურსები: ქაღალდი, წებო,სახელმძღვანელო ფერადი ფანქრები, მაკრატელი,გეომეტრიული ფიგურების მოდელები.შეფასსების რუბრიკები,

N
აქტივობის
აღწერა
მეთოდი/
მეტოდები
კლასსის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
1.
საორგანიზაციო საკითხები:
სიის გადახედვა,
თემის ,მიზნისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა.

მთელი კლასი
შეფასების რუბრიკები
4-5წთ

2
წინარე ცოდნის გააქტიურება:

მეცადინეობას ვიწყებთ უკვე შესწავლილი ფიგურების დახასიათების გახსენებით.
-რა იცით სამკუთხედის შესახებ
-რა იცით ოთხკუთხედის შესახებ?
-რა სახის ოტხკუთხედებს გაეცანით?
-როგორ დაახასიათებთ მარტკუთხედს?
-შეიძლება მართკუთხედი არ იყოს კვადრატი?
-ყოველი კვადრატი მართკუთხედს წარმოადგენს?
კითხვა-
პასუხი
მთელი კლასი
სხვადასხვა ფერის გეომეტრიული ფიგურების მოდელები.
5-7წთ
მათ.II.10მოსწავლეს შუძლია ფიგურათა ზომების შედარება და დადგენა.

ურთიერთიერთ შედარებით ადარებს ბიგურათა წრფივ ზომებს და გამოხატავშედარების შედეგს.
3
კლასს ვყოფთ ორ ჯგუაფდ. პირველ ჯგუფს ვავალებთ შეასრულონ სახელმძღვანელოში მოცემული პირველი დავალება.
 მერე ჯგუფს ვავალებთ შეასრულონ მეორე დავალება
 დავალების პასუხებს წერენ რვეულებში. დავალების დასრულების შემდეგ მასწავლებელი  ისმენს ჯგუფების შდეგებს.
და აკეთებს კომენტარს.
სახელმძღვანელოზე მუშაობა
ჯგუფური მუშაობა
სახელმძღვანელო.
დავალების რვეული.
სახაზავი ფანქარი

10წთ
მათ III.9ირჩევსბრტყელი გეომეტრიული ფიგურების მოდელებსმოცემული გროვიდან და ქმნისმითითებულ კონფიგურაციას/ფიგურას.
4
კლასს ვყოფთ წყვილებად . პირველ წყვილს ვაძლევთ N3 დავალებას, მეორე წყვილს N4დავალებას, ხოლო მესამე წყვილს N5დავალებას მოსწავლეები გამოჭრიან მითითებული სავარჯიშოებიდან შესაბამისი გეომეტრიული ფიგურების მოდელებს და ჩააწებებენ რვეულის ფურცელზე




სწავლა კეთებით



მუშაბა წყვილებში


სახაზავიუჯრებიანი  ფურცლები,ფანქარი ,წებო 
სახელმძღვანელო
15წთ
მათ.III.9
ანაწევრებს ბრტყელი გეომეტრიულიფიგურის გრაფიკულგამოსახულებას ან მოდელს მითიტებული ფიგურის ფიგურების მისაღებად.
5

თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს  თავის ნამუშევარს: ასახელებს მიღებულ ფიგურას, ცალკე ასახელებს გამოყენებულ ფიგურებს. ასახელებს სხვადასხვა შემთხვევებს.
მოსწავლეები აფასებენ სხვა ჯგუფის ნამუშევრებს.

პრეზენტაცია

წყვილებში

მოსწავლეთა ნამუშევრები

მათ.III. 8
ამოიცნონს სივრციტ გეომეტრიულ ფიგურებს არქიტექტურისა და ხელოვნების ნიმუშებში ან მათ ილუსტრაციებში,ყოფითი დანიშნულების საქმეში ან ფიგურატა მოდელების გროვაში.
6
შეჯამება:
მოსწავლეებს ვუგზავნი ელექტრონულად
წინასწარ მომზადებულ დიაგრამას რომელშიც მცემულია ის გეომეტრიული ფიგურები რომლებიც შეადგინეს წყვილებში მუშაობისას. დავალებად ეძლევათ: დასახელონ ის ფიგურები    რომლებიც გამოიყენეს მათ შსაქმნელად.

ელექტრონული სწავლება
ინდივიდუალური
კომპიუტერი,
ბუკები, როუტერი
5-7წთ
მათIII. 8 მოსწავლლეს შეუძლია გეომეტრიული ფიგურების ამოცნობა და აღწერა.
7
შეფასება დავალება :
მოსწავლეებს ვაძლევ N7 ,N8 დავალებას სახელმძღვანელოდან და ვაკეთებ დავალებასთან დაკავშირებულ მითითებებს.
განმავითარებელი კომენტარი

შეფასების რუბრიკები
4-5წთ
მოტივაციის ამაღლება






















Комментариев нет:

Отправить комментарий